Infolinia: +48 570 858 552, +48 535 070 555

Najczęściej zadawane pytania

Po czym poznać, że mam problemy ze słuchem?

Statystyki wskazują, że problemy ze słuchem dotyczą znacznej grupy ludzi – obecnie jest to około 300 mln osób na całym świecie. Częstotliwość występowania ubytków słuchu rośnie wraz z wiekiem. W grupie osób powyżej 75. roku życia odsetek osób niedosłyszących wynosi około 35%, między 65. a 74. rokiem życia – 23%, w przedziale od 45 do 64 lat – 14%, od 19. do 44. roku życia – 4,5-5%, wśród dzieci i nastolatków do 18. roku życia – 5%, a wśród niemowląt – 2-3%. Rozwijający się niedosłuch trudno jest zauważyć, ponieważ przez długi czas schorzenie to nie daje jednoznacznych symptomów, często wręcz dotyczy nie obniżenia progu słyszalności dźwięku, a zmian w zakresie jakości odbieranych sygnałów. Zmiany te trudno zauważyć w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ pojawiają się one stopniowo. Tymczasem rozpoczęta odpowiednio wcześnie rehabilitacja słuchu przyczynia się do zahamowania pogłębiania się niedosłuchu. Dlatego też warto się zgłosić do poradni audioprotetycznej już przy pierwszych objawach występowania problemów ze słuchem.

Zapisz się na badanie, jeśli:
– masz kłopoty z usłyszeniem i ze zrozumieniem wysokich dźwięków – takich jak głosy dziecięce, kobiece czy śpiew ptaków.
– nie słyszysz tykania swojego zegarka lub/i odgłosu kapania wody.
– masz problemy ze zrozumieniem głosów z daleka, np. na koncercie, w kościele czy teatrze.
– masz kłopot z usłyszeniem dźwięków z telewizji lub radia, dlatego też ustawiasz odbiorniki głośniej niż wcześniej.
– trudno ci usłyszeć dzwonek telefonu.
– masz problem ze zrozumieniem swojego rozmówcy, gdy znajdujesz się w gwarnym miejscu.
– musisz się wysilać, żeby zrozumieć rozmówcę, dlatego rozmowy szybko cię męczą.
– unikasz zebrań i podobnych sytuacji, ponieważ nie rozumiesz innych.
– twoi bliscy wspominają, że źle słyszysz.

Jak leczyć niedosłuch?

Sposoby leczenia problemów ze słuchem zależne są od wywołującej je przyczyny. W większości przypadków (ok. 90%) niedosłuch powodowany jest zanikaniem komórek słuchowych w ślimaku usznym, co jest konsekwencją naturalnych procesów zachodzących w organizmie. W takiej sytuacji rehabilitacja słuchu polega na dobraniu odpowiedniego aparatu słuchowego, dopasowanego do stopnia występującego ubytku oraz indywidualnych preferencji pacjenta.

Dlaczego mój głos brzmi inaczej, kiedy noszę aparat?

Wrażenie, że własny głos brzmi inaczej jest naturalne w początkowym okresie używania aparatu słuchowego. Korzystanie z tego typu urządzeń wymaga przyzwyczajenia się do ich stosowania. Najbardziej naturalne brzmienie mowy własnej gwarantują aparaty z systemem dopasowania otwartego (OpenFit) oraz z funkcjami adaptacyjnym, gwarantowanymi przez nowoczesne technologie dostępne w cyfrowych aparatach słuchowych marki Bernafon.

Jak długo trwa przyzwyczajanie do aparatu słuchowego?

Korzystanie z aparatu słuchowego wiąże się z natychmiastową poprawą słuchu, jednak – aby zacząć odnosić maksymalne korzyści, trzeba się najpierw przyzwyczaić do użytkowania tego typu urządzenia. To, ile czasu będziesz potrzebować na przystosowanie się do swojego aparatu słuchowego, zależy m.in. od tego, czy urządzenie zostało dobrze dopasowane – dlatego tak ważne jest doświadczenie protetyka słuchu oraz korzystanie z nowoczesnych technologii, umożliwiających jak najlepsze dopasowania aparatu słuchowego – oraz jak długo w ciągu dnia będziesz nosić swój aparat. Najlepsze efekty przynosi całodzienne noszenie urządzenia.